Skip To Main Content

Boys' Track and Field History

  • 2005 800 meter district champion: Terrell Horton
  • 2006 Tates Creek Invitational runners-up
  • 2006 P.L. Dunbar Invitational runners-up
  • 2006 400 meter dash district champion- Blake Green
  • 2007 Tates Creek Invitational champions
  • 2007 P.L. Dunbar Invitational champions
  • 2007 District champions- Undefeated season
  • 2007 KCCCTA State Meet fourth place
  • 2007 100 meter dash district champion- Brandon Nichols
  • 2007 200 meter dash district champion- Brandon Nichols
  • 2007 400 meter dash district champion- Blake Green
  • 2007 1600 meter run district champion- Lucas Repass
  • 2007 4x100 meter relay district champions- Sean Bryant, Brandon Nichols, Jerry Williams, Nick Evans
  • 2007 4x200 meter relay district champions- Blake Green, Brandon Nichols. Jerry Williams, Sean Bryant
  • 4x400 meter relay city champions- Jordan Hurt, Blake Green, Drew McGee, Jerry Williams
  • 2007 400 meter state champion- Blake Green (state record of 52.13)
  • 2007 200 meter state champion- Brandon Nichols
  • 2007 4x200 relay state champions- Blake Green, Brandon Nichols, Sean Bryant, Jerry Williams
  • 2008 Tates Creek Invitational champions
  • 2008 P.L. Dunbar Invitational champions
  • 2008 District champions—Undefeated season
  • 2008 KCCCTA State Meet third place
  • 2008 300 meter hurdles district champion- Michall Matthews
  • 2008 long jump district champion- Jalen Jones
  • 2008 triple jump district champion- Jalen Jones
  • 2008 4x200 state runners-up- Dorian Robinson, Michall Matthews, Jordan Hurt, Vinny Miller
  • 2008- 4x100 state runners-up- Joey Herrera, Dorian Robinson, Jordan Hurt, Vinny Miller
  • 2009: Tates Creek Invitational Runners-up
  • 2010 300 meter hurdles district champion- Austin Black
  • 2010 300 meter hurdles state champion- Austin Black
  • 2010 Bryan Station Invitational champions
  • 2010 PL Dunbar Invitational runners-Up
  • 2010 District runners-up
  • 2010 KCCCTA State Meet fourth place
  • 2011 KCCCTA State Meet fourth place
  • 2011 100 meter dash district champion- Dequan Robinson (district record of 11.45)
  • 2011 200 meter dash district champion- Dequan Robinson
  • 2011 high jump district champion- Tequan Claitt (district record of 5'9")
  • 2011 long jump district champion- Joe Green
  • 2011 4x100 meter relay state runners up- Dequan Robinson, Jade Johnson, Adrian Chenault, Jose Charles
  • 2011 100 meter dash state runner up- Dequan Robinson
  • 2011 200 meter dash state runner up- Dequan Robinson
  • 2012 Bryan Station Invitational champions
  • 2012 4x400 meter relay district champions- Devonta Robinson, PJ Brooks, Taylor Lieffring, Christian Shelby
  • 2012 high jump district champion: Austin Bledsoe
  • 2012 100, 200, 400 meter district runner up: Devonta Robinson
  • 2012 state runner up in 400 meter: Devonte Robinson
  • 2012 state runner up in triple jump: Jaron Brooks
  • 2013 400 meter dash: Christian Shelby
  • 2014 Bryan Station All Grades Invitiational first place, 7th grade
  • 2014 district competition third place
  • 2014 shot put district champion- Chris Benton
  • 2014 discus district champion- Chris Benton
  • 2014 200 meter dash district champion- Langston Jackson
  • 2014 1600 meter run district champion- Spencer Carman
  • 2014 3200 meter run district champion- Spencer Carman
  • 2014 KCCCTA State Meet eighth place
  • 2015 long jump district champion- DeAndre Tresvant
  • 2016 4x100 relay district champions- Trequan Green, DJ VanHorn, Kris Wackowski, Devin Neal
  • 2016 shot out district champion- Ian Sexton
  • 2016 KCCC state meet 10th place
  • 2017 Henry Clay Invitational- first place
  • 2017 4x200 meter relay district champions: Kerrington Eubanks, Lorenzo Rivera, Preston Stacy, Michael Dummitt
  • 2017 district competition third place
  • 2017 district competition third place
  • 2018 4x100 relay district champions: Preston Stacy, Amir Roberts-Hasson, Jon Horton, Markicus Hill
  • 2018 4x200 relay district champions: Preston Stacy, Amir Roberts-Hasson, Jon Horton, Ishun Cooper
  • 2018 4x400 relay district champions: Preston Stacy, Matthew Tiptyon, Ishun Cooper, Camren Sims
  • 2018 KCCTA state boys 4x100m: Preston Stacy, Amir Roberts, Ishum Cooper, Jon Horton finished fourth 
  • 2018 KCCTA state boys 4x400m: Preston Stacy, Ishum Cooper, Matthew Tipton, Robbie Joseph finished eighth
  • 2019 Bryan Station Invitational champions 
  • 2019 Henry Clay Invitational champions
  • 2019 district competition second place
  • 2019 100-meter hurdles district champions: Jhaylen Braxton Davis, 14.95 seconds (school record)
  • 2019 100-meter dash district champion: Jon Horton, 11.74 seconds
  • 2019 high jump district champion: Tyleik Maxwell, 5’ 4”
  • 2019 4x100 meter relay district champions: Jacob Childress, Jon Horton, Andrew Hoten, Davaun Gidron, 46.06 (ranked first in the state, school record)
  • 2019 4x200 meter relay district champions: Jacob Childress, Jon Horton, Andrew Hoten, Davaun Gidron, 1:37.5 (ranked first in the state, school record)
  • 2019 boys' sixth grade district runners up
  • 2019 boys' sixth grade shot put district champion: Landon Worley
  • 2019 boys' sixth grade discus district champion: Landon Worley
  • 2019 KCCTA state boys' champions
  • 2019 KCCTA state boys' 100 meter dash champion: Jon Horton
  • 2019 KCCTA state boys 4x100 meter relay champions: Jacob Childress, Jon Horton, Andrew Hoten, Davaun Gidron
  • 2019 KCCTA state boys 4x200 meter relay champions: Jacob Childress, Jon Horton, Tyleik Maxwell, Davaun Gidron- ranked seventh in the nation
  • 2019 KCCTA state 200 meter dash runner up- Jon Horton
  • 2019 KCCTA state hurbles third place: Davaun Gidron
  • 2019 KCCTA long jump third place: Tyleik Maxwell
  • 2019 KCCTA high jump third place: Tyleik Maxwell
  • 2021 district runners up
  • 2021 300 meter hurdles first place: Montae Ashford
  • 2021 1600 meter district champion: Canaan Thomas
  • 2021 high jump district champion: Jayden Channer
  • 2021 4 x 400 meter relay district champions: Montae Ashford, Joel Frese, Aidan Lawless, and Canaan Thomas
  • 2021 4 x 800 meter relay district champions: Joel Frese, Jackson Roberts, Bear Goodwin, and Canaan Thomas
  • 2022 4 x 100 relay 6th grade district first place: Joshua Champagne, David Jones, Caden Parke, and Cassius Hocker
  • 2022 4 x 100 relay 6th grade district first place: Marcellus Ashford, David Jones, Caden Parke, and Joshua Champagne
  • 2022 shot put district second place:  Peyton Mayo
  • 2022 100 meter hurdles 6th grade district second place: Joshua Champage
  • 2022 discus district third place: Peyton Mayo
  • 2022 4x100 relay third place:  Carter Ross, Tre Webb, Taytay Allen, and Bernard Kaluta
  • 2022 4x200 relay third place: Carter Ross, Tre Webb, Isaiah McQueen, and Abdias Salazar
  • 2022 100 meter dash district third place: Abdias Salazar
  • 2023 shot put district first place: Peyton Mayo
  • 2023 discus district first place: Peyton Mayo
  • 2023 district second place turbo jav: Joshua Callihan
  • 2023 district third place turbo jav: Peyton Mayo
  • 2023 state 100 hurdles third place: Kyhaun Johnson
  • 2023 state discus fourth place: Peyton Meyo
  • 2024 district runners up
  • 2024 long jump district champion- Joshua Champagne

  • 2024 high jump district champion- Joshua Champagne

  • 2024 100 hurdles district champion- Joshua Champange

  • 2024 300 hurdles district champion- Joshua Champange

  • 2024 long jump district second place- Jaylen Hill

  • 2024 shot put district second place- Jayden Kiser

  • 2024 discus district second place- Jayden Kiser

  • 2024 state 100 hurdles second place- Joshua Champagne