Skip To Main Content

Girls' Track and Field History

  • 2008 third place in district
  • 2008 fourth place KCCCTA State Track and Field Championships
  • 2008 4x200 relay state runners up- Taylor Barton, Tanieka Cox, Gentel Blair, Alexis Laprelle
  • 4x100 relay state runners up- Taylor Barton, Demetria Robertson, Gentel Blair, Alexis Laprelle
  • 4x400 relay state runners up- Tanieka Cox, Taylor Barton, Demetria Roberton, Alexis Laprelle
  • 2009 District Highest GPA
  • 2010 District Highest GPA
  • 2011 4x800 relay district champions- Josie Cunningham, Maddie Covey, Lauren Haga, Daria Ochenkowski
  • 2011 3200 district champion- Maddie Covey
  • 2012 Bryan Station Invitational champions
  • 2012 high jump district champion- Erin Christopher
  • 2012 800 meter district champion- Josie Cunningham
  • 2012 400 meter district champion- Breanna Fryer
  • 2012 1600 meter district champion- Gloria Pulley
  • 2012 4x800 meter relay district runners up- Josie Cunningham, Savannah Duff, Lauren Haga, Jeannie Clark,
  • 2012 100 meter hurdles district runner up- Asiah Smith
  • 2012 300 meter hurdles district runner up: Savannah Duff
  • 2012 district champions
  • 2013 district runners up
  • 2013 4x800 meter relay district champions: Gloria Pulley, Lauren Haga, Josie Cunningham, and Maddie Covey
  • 2013 triple jump district champion: Alexia Winn
  • 2013 discus district champion: Kamryn Hydorn
  • 2013 800 meter run district champion: Maddie Covey
  • 2013 1600 meter run district champion: Maddie Covey
  • 2013 3200 meter run district champion: Maddie Covey 
  • 2013 4x400 meter relay district champions: Alexis Lutz, Myann Davidson, Makayla Hastings, and Taylor Middleton
  • 2013 girls 4x100 meter relay district champions: Myann Davidson, Taylor Middleton, Deasia Hollingsworth, Alexia Winn
  • 2014 Bryan Station All Grades Invitational first place 6th grade
  • 2014 Bryan Station All Grades Invitational first place 7th grade
  • 2014 Bryan Station All Grades Invitational first place 8th grade
  • 2014 Tates Creek Invitational first place
  • 2014 Bryan Station Invitational second place
  • 2014 district runners-up
  • 2014 triple jump district champion- Alexia Winn
  • 2014 shot put district champion- Cheyenne Jones
  • 2014 100 meter dash district champion- Myann Davidson
  • 2014 300 meter hurdles district champion- Cheyenne Jones
  • 2014- 4 x 400 meter relay district champions- Alexis Lutz, Savannah Duff, Jhanaya Chenault, Cheyenne Jones
  • 2014 KCCCTA State Meet third place
  • 2014 KCCCTA State Meet triple jump champion- Alexia Winn
  • 2015 400 meter dash district champion- Jhanaya Chenault
  • 2016 1600m district champion- Katelin Ralenkotter
  • 2016 3200m district champion- Lauren Scheller
  • 2016 4x200 relay district champions- Aasiyah Richardson, Kasia Parks, Gracie Hines, Jhanaya Chenault
  • 2016 high jump district champion- Olea Woodall
  • 2016 triple jump district champion- Kasia Parks (FCPS record 33' 4.5")
  • 2016 KCCCTA state meet 9th place
  • 2016 KCCCTA 4x200 meter relay state champions- Aasiyah Richardson, Virgina Hines, Kasia Parks, Jhanaya Chenault
  • 2017 girls' 1600 meters district champion: Katelin Ralenkotter
  • 2017 girls' 3200 meters district champion: Katelin Ralenkotter
  • 2017 girls' shot put district champion: Kadeirdre Edwards
  • 2017 girls' triple jump district champion: Olivia Taylor
  • 2017 girls' high jump district champion: Olea Woodall
  • 2017 girls' district champions
  • 2018 girls' district fourth place
  • 2018 girls' sixth grade district champions
  • 2018 4x400 relay champions: Janna Whaley, Ana Suarez, Loutete Lionala, Ambia Mack
  • 2018 KCCTA state girls 4x100m: Cumaury Walker, Aniyia Drake, Karisma Howard, DaMetria Robertson set school record and finished third 
  • 2018 KCCTA state girls4x200m:  Cumaury Walker, Aniyia Drake, Ana Suarez, DaMetria Robertson set school record and finished sixth.
  • 2018 KCCTA state girls4x400m: Janna Whaley, Ana Suarez, Loutete Lionela, Ambria Mack set school record and finished fourth.
  • 2018 KCCTA state girls300m hurdles: Ambria Mack finished sixth
  • 2019 Bryan Station High School Invitational champions
  • 2019 Henry Clay High School Invitational champions
  • 2019 girls' district runners up
  • 2019 100-meter dash district champion: Anayia Davis
  • 2019 district champion: Savannah Daugherty
  • 2019 4x100-meter relay district champions: Zariyah Cliffrd, Anayai Drake, SaNiya Jackson, Cumaury Walker, ranked first in the state
  • 2019 4x200-meter relay district champions: Zariyah Clifford, Savannah Daugherty, Janna Whaley, Ainsley Wilson, ranked first in the state
  • 2019 girls' sixth grade district champions
  • 2019 girls' sixth grade 100-meter hurdles district champion: Launa Seay
  • 2019 girls' sixth grade 1600-meter run district champion: Ava Wilson
  • 2019 girls' sixth grade 4x100 meter relay district champions: AJiya Elliot, SaNiya Jackson, Arianna Allen, Zariyah Clifford
  • 2021 district third place
  • 2021 1600 meter district champion: Ava Wilson
  • 2021 800 meter district champion: Ava Wilson
  • 2021 high jump district champion: Ryli Patton
  • 2021 4 x 100 meter district champions: Ryli Patton,  Zariyah Clifford, Ella Dulaney, and Alaiha Henderson
  • 2022 district champions
  • 2022 district MVP: Sydney Roberts
  • 2022 4 x 100 relay district champions: Amiya Brooks, ONaya Harris, Sydney Roberts, and Ella Dulaney
  • 2022 4 x 200 relay district champions: Alaiha Henderson, O'Naya Harris, Ella Dulaney and MK Bennett
  • 2022 200 meter dash district champion: Sydney Roberts
  • 2022 100 meter hurdles district champion: Sienna Mitchell
  • 2022 1600 district champion: Sophia Anderson
  • 2022 long jump district champion: Iyana Leath
  • 2022 triple jump district champion: Bryn Aoki
  • 2022 long jump district champion: Bryn Aoki
  • 2022 100 meter district 6th grade champion: Sydney Roberts
  • 2022 long jump district 6th grade champion: Sydney Roberts
  • 2022 4 x 100 relay district 6th grade champion: Quita Fann, O'Naya Harris, Ellie Stephan, and Sydney Roberts
  • 2022 200 meter dash district runner up: Ella Dulaney
  • 2022 100 meter hurdles district second place: Jaelyn Burks 
  • 2022 300 meter hurdles district second place: Jaelyn Burks
  • 2022 triple jump district second place: Iyana Leath
  • 2022 4 x 400 relay district 6th grade second place: Quita Fann, O'Naya Harris, Ellie Stephan, and Cydni Kaluta
  • 2022 800 district second place: Sophia Anderson
  • 2022 100 meter district 6th grade second place: O'Naya Harris
  • 2022 400 meter district 6th grade second place: Ellie Stephan
  • 2022 4 x 400 relay district runners up: Shyanne Moore, Riley Walker, Fern Frost and Ella Dulaney
  • 2022 4 x 800 relay district third place:  Khloe Bertoch, Riley Kate Porter, Fern Frost, and Molly Pugh
  • 2022 100 meter dash third place: Sydney Roberts
  • 2022 300 meter hurdles district third place: Sienna Mitchell
  • 2022 400 meter district 6th grade third place: Sydney Roberts
  • 2022 long jump district 6th grade district third place: Sydney Roberts
  • 2023 Tates Creek Invitational second place
  • 2023 Henry Clay Invitational champions
  • 2023 district champions
  • 2023 district champion 100 meter dash: Sydney Roberts
  • 2023 district champion 200 meter dash: Sydney Roberts
  • 2023 district second place 200 meter dash: Jordan Conner-McCord
  • 2023 district second place 400 meter dash: Jordan Conner-McCord
  • 2023 district champion 800 meter: Riley Kate Porter
  • 2023 district champion 1600 meter: Sophia Anderson
  • 2023 district champion 3200 meter: Breanna Zeigler
  • 2023 district third place 100 meter hurdles: Jordan Conner-McCord
  • 2023 district second place 4x100 meter relay: Sydney Roberts, Ella Dulaney, Aireona Wideman, and ONaya Harris
  • 2023 district champions 4x200 meter relay: Sydney Roberts, Ella Dulaney, Jordan Conner-McCord, and ONaya Harris 
  • 2023 district thrid place 4x400 relay: Ali Prater, Ellie Stephan, Ella Dulaney and Quita Fann
  • 2023 district third place long jump: Aireona Wideman
  • 2023 district third place triple jump: Aireona Wideman 
  • 2023 KTCCCA state runner up
  • 2023 200 meter dash third place: Sydney Roberts
  • 2023 100 meter dash fourth place: Sydney Roberts
  • 2023 400 meter third place: Jordan Conner McCord
  • 2023 4x100 meter relay first place: Aireona Wideman, Sydney Roberts, Ella Dulaney, and ONaya Harris (set a state record)
  • 2023 4x200 meter relay first place: Jordan Conner McCord, Sydney Roberts, Ellan Dulaney, and ONaya Harris (set a state record)
  • 2024 district champions
  • 2024 100 hurdles district champion- Jordan Conner-McCord

  • 2024 400 meter dash district champion- Jordan Conner-McCord

  • 2024 100 meter dash district champion- O’Naya Harris

  • 2024 200 meter dash distrit champion- O'Naya Harris

  • 2024 100 meter dash second place- Ali Prater

  • 2024 400 meter dash second place- Ali Prater 

  • 2024 200 meter dash second place- Ellie Stephan

  • 2024 long jump district champion- Sydney Roberts

  • 2024 4x400 relay district champions- Ellie Stephan, Ali Prater, Quita Fann and Sydney Roberts

  • 2024 4x200 relay district champions- Jordan Conner- McCord, O’Naya Harris, Sydney Roberts and Ellie Stephan

  • 2024 4x100 relay district champions- Jordan Conner- McCord, O’Naya Harris, Sydney Roberts and Ali Prater

  • 2024 KTCCA state runners-up

  • 2024 state 400 meter first place- Jordan Conner-McCord

  • 2024 state 100 meter second place- O'Naya Harris

  • 2024 state 200 meter second place- O'Naya Harris

  • 2024 state 4 x 100 relay first place- Jordan Connor-McCord, Sydney Roberts, Ali Prater, and O'Naya Harris (fastest time in state history)

  • 2024 state 4 x 200 relay first place- Jordan Connor-McCord, Sydney Roberts, Ellie Stephan, and O'Naya Harris

  • 2024 4 x 400 relay first place- Ellie Stephan, Quita Fann, Sydney Robertes, and Ali Prater